Děkujeme rodičům MŠ Markušova za milý příspěvek do rubriky Ekoškola.

Můj syn ve školce

Když nastoupil můj syn do Mš Markušova, netušila jsem, jak je školka zaměřená. Má představa byla, že ráno odvedu dítě do školky, pohraje si, zacvičí, půjde na procházku, na hřiště a pak půjdeme domů.

Postupně syn začal chodit domů s různými zajímavostmi např.: kde bydlí, které zvířátko, co žije v potoce, jaké ovoce roste na stromech atd.

Ve školce si děti všechno vyzkouší. S paní učitelkou si povídají si o všem, co je zajímá. Na procházce zkoumají s lupou malé živočichy. Pozorují stromy v každém ročním období. Děti ani nepoznají, že se učí, protože je to vše formou hry.

Časem se také naučil třídit běžný odpad, včetně bioodpadu.“Kompostika“a „Šlupík“ ho dokonce baví. Kompostinka je školní kompostér a košík Šlupík si děti nosí na každý týden domů, kde společně s rodiči dávají bioodpad ze své domácnosti. Na konci týdne košík vysypou do velkého kompostéru. Děti pozorují, jak se bioodpad mění v zeminu, kterou na jaře a na podzim dávají ke stromům na školní zahradě.

Postupně školka přeměnila i zahradu, kde si děti hrají. Mají tam proutěný tunel, který dětem slouží k probíhání. Bylinkovou spirálu s léčivými bylinkami, ze kterých si s paní učitelkou vaří bylinkové čaje. V jezírku děti pozorují vodní hmyz. Zahrada se stále postupně dotváří a mění. Ruku k dílu přiložili někteří rodiče dětí a zaměstnanci školky.

Školka získala titul Přírodní zahrada. Děti pozorují hmyz v hmyzím hotelu, v atriu pozorují voňavé bylinky.

Změny se odehrávají i v kuchyni školky. Kupují větší balení, aby nebylo moc odpadů. O bioodpad se postarají děti, které odnášejí kyblík s bioodpadem do „Kompostinky“. Vaří výhradně z masa českého původu. Snaha je i v konzumaci sezónního českého ovoce a zeleniny. / celer, mrkev, petržel, cibule, brambory, jablka, hrušky/

Co říci na závěr? Jsem ráda, že syn chodil právě do téhle mateřské školy. Naučil se přírodu vnímat intenzivněji. Některé věci jsme doma prožívali s ním. Povídali si o třídění, o vodě,

o tom proč je důležité chránit a pečovat o okolí. Třeba i naši zahrádce kolem domu nebo u babičky.

Jsem ráda, že „NAŠE“ školka získala titul Ekoškola. Vážím si práce všech, kteří ve školce pracují. Děti jejich nadšení a elán cítí, všímají si, jak jejich paní učitelky, uklízečky, kuchařky s úsměvem vše vyřeší a se vším si poradí. Velké poděkování patří i paní ředitelce.

Školku nyní čeká audit, tak se snad podaří titul Ekoškola obhájit!

Příspěvek od maminky z MŠ Markušova